Kochamy przestrzeń. My, czyli Mila i ja. Najlepiej jest nam, gdy możemy zupełnie swobodnie przemierzać bezkresne łąki i pola. Już jakiś czas temu odkryłam, że brzegi Warty są najcudowniejszym miejscem na świecie dla nas obu, dlatego gdy tylko mam wystarczająco dużo czasu – jeździmy nad rzekę. Rzecz jasna, bywanie cały czas w tym samym miejscu byłoby nudne, więc regularnie badamy różne lokalizacje. Tym razem, przy okazji Wielkanocy, wybrałyśmy się do Śremu. Miasto na północy graniczy z Rogalińskim Parkiem Krajobrazowym i to on stał się głównym celem naszej wycieczki.

Wjeżdżając do Śremu od strony Poznania, skręćcie w stronę Parku Miejskiego (Park im. Powstańców Wielkopolskich 1918 – 1919 r.), a następnie kierujcie się w stronę Rynku oraz ulicy Farnej, którą należy jechać do końca (ulica jest ślepa, kończy się szlabanem oraz tablicą informacyjną z mapą Rogalińskiego Parku Krajobrazowego). Niestety nie ma wyznaczonego parkingu, dlatego śladem innych spacerowiczów zostawiliśmy auto na poboczu.

Tuż za szlabanem zaczyna się inny świat. Łąki, oczka wodne i kałuże, piach i trawa. Wał, na który psy z lubością wbiegały i zbiegały z powrotem. Niezwykle przestrzenie, które sprawiają, że ma się ochotę spacerować tutaj bez końca. Nawet w wolny od pracy dzień nie spotkaliśmy tu zbyt wiele ludzi, a gdy pojechałam tam jeszcze później w dzień powszedni – nie było zupełnie nikogo. Pomyślcie tylko – tyle przestrzeni tylko dla Was…

No… Nie tylko. Są tu ptaki. Sarny. Zające. Tyle widziałyśmy. Warto zatem być czujnym, by zdążyć przywołać psa w porę, a egzemplarze wyjątkowo łowne polecam prowadzić tu na długiej lince.

Mały bonus:
Jeśli macie czas i ochotę warto wydłużyć sobie spacer i zacząć go lub zakończyć przechadzką po Parku Miejskim, o którym wspomniałam we wstępie. Znajdziecie tu bardzo przyjemne szerokie ścieżki, malownicze stawy i cieki wodne pokryte rzęsą (kilka zdjęć z naszej wcześniejszej wizyty w Śremie znajdziecie na naszym Facebooku).

Jeśli podobał Ci się ten wpis i chcesz wesprzeć nasze podróże:

2 thoughts on “Rogaliński Park Krajobrazowy: rozlewiska Warty w Śremie

Comments are closed.