Puszcza Zielonka i jej okolice to jedne z najciekawszych lokalizacji w pobliżu Poznania. Jest dziki i piękny las, ale są i niezwykłe dowody obecności człowieka. Wiele z nich to zabytki rozmieszczone w kilku miejscowościach dookoła Puszczy,  w tym drewniane kościoły, z których najstarsze pochodzą z XVI wieku – razem tworzą Szlak Kościołów Drewnianych (klik! lub klik!). Całość szlaku w długiej pętli ma 90 kilometrów, w krótkiej – około 35, zdecydowanie zbyt wiele, jak na pojedynczy spacer. Warto jednak zdecydować się na minimalistyczny wariant wycieczki, ku uciesze ludzkich oczu i psich nosów.

Niezwykle malownicza trasa, pośród pól i łąk wiedzie między miejscowościami Kicin i Wierzenica. Rozległe przestrzenie, z majaczącym w oddali lasem, rosnące wzdłuż drogi drzewa – wszystko to przynosi na myśl sielską wieś. Muszę przyznać, że dawno nie zdarzyło nam się być w tak miłym dla oka otoczeniu.

W ciągu tygodnia spotkacie tu niewielu spacerowiczów, w weekendy jednak może być większe natężenie ruchu – zwłaszcza rowerowego. Warto także uważać na mieszkańców pobliskich lasów i pól – na pewno natkniecie się tu na sarny i zające, więc mimo kuszących przestrzeni psie egzemplarze z silnym instynktem łowieckim doradzam trzymać na smyczy lub lince.

Idąc natraficie na sakralną ciekawostkę: od kościoła św. Józefa Oblubieńca NMP w Kicinie do kościoła św. Mikołaja w Wierzenicy przy polnej drodze znajdziecie rzeźbione i malowane, drewniane stacje drogi krzyżowej. W połączeniu z otaczającą przyrodą tworzą dość niecodzienny koktajl doznań, bliski mentalnej podróży w czasie (średniowiecznie mi się pokojarzyło).

 

 

Jeśli ktokolwiek z Was byłby głębiej zainteresowany Szlakiem Kościołów Drewnianych lub zabytkami sakralnymi na terenie Puszczy Zielonka warto zajrzeć do publikacji „Śladami wiary po Puszczy Zielonka” M. Giżyckiej i T.M. Sobalaka (pdf) oraz do opracowania J. Kowalskiego „Podróż do dwunastu drewnianych kościółków” (pdf). Przez Puszczę wiedzie także wielkopolski fragment słynnej Drogi św. Jakuba, tj. Camino de Santiago (a tu przewodnik w pdf).

Jeśli podobał Ci się ten wpis i chcesz wesprzeć nasze podróże:

3 thoughts on “Kicin – Wierzenica: spacer przez pola z domieszką architektury sakralnej

    1. Postaram się wyrysować i wrzucić tu w najbliższych dniach. Albo znaleźć w Internecie 😉

Comments are closed.