Rezerwat Krajkowo, jak czytamy na Wikipedii, leży w gminie Mosina,  na terenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Występuje tu blisko 400 gatunków roślin oraz około 120 gatunków ptaków, z czego 95 wyprowadza tu swoje lęgi. Poza ptactwem również ssaki, płazy, ryby i owady, w tym chronione jak bóbr, żmija zygzakowata czy kozioróg dębosz. Rezerwat jest częścią obszaru Natura 2000 Rogalińska Dolina Warty i objęty jest ochroną częściową.

Jadąc na wycieczkę kierujemy się w stronę miejscowości Krajkowo, a następnie Krajkowo – Folwark. Przejeżdżamy drogą do końca wsi, mijamy figurę Matki Boskiej, a na następnie wypatrujemy po lewej stronie drogowskazu na restaurację Podkowa Leśna. Jest tutaj parking, można pojeździć konno, można też coś zjeść. Restauracja ma wydzieloną strefę dla klientów z psami, z osobnym wejściem. Niestety jest tu tylko kilka stolików, więc w weekend może być trudniej z miejscem; na drzwiach znajdujemy informację, że konieczna jest rezerwacja. Nam, w związku z nietypową porą (która przyczyniła się do tego, że byliśmy jedynymi klientami) udało się zjeść i to całkiem smacznie, aczkolwiek mają tu bardzo tradycyjne menu (nie liczcie na ofertę dla wegan, szczegóły można znaleźć na stronie restauracji).

Tuż obok przechodzi trasa Nadwarciańskiego Szlaku Rowerowego i wybierając się na wycieczkę można spacerować właśnie szlakami rowerowymi. Nie tworzą one wprawdzie okręgu, ale można się posiłkować również przebiegającym w okolicy czerwonym szlakiem pieszym i tym sposobem komfortowo zwiedzać okolicę. Komfortowo i legalnie, bo w rezerwacie Krajkowo można poruszać się wyłącznie po oznaczonych trasach, należy też psa prowadzić na smyczy. Co więcej, niektóre obszary rezerwatu są ostojami dzikiej przyrody i osoby nieupoważnione (tj. turyści) mają zakaz poruszania się po tych szczególnych terenach.

Nie bójcie się – nic przez to nie stracicie. Wszędzie, gdzie się rozejrzycie widoki będą Wam zapierać dech w piersiach. Las jest naturalny, w niektórych miejscach podmokły, zobaczycie tu zwalone drzewa, niekiedy poprzecinane, by nie zagradzały przejścia. Będziecie mijać łąki i rozlewiska pełne ptaków. Dookoła Was będzie tylko zieleń i cisza, bo jedyne co tu usłyszycie to ptaki, owady i czasem w oddali rżenie koni.

Jest to urokliwe miejsce, które z pewnością warto odwiedzić. Polecamy!

 
Jeśli podobał Ci się ten wpis i chcesz wesprzeć nasze podróże:

1 thought on “Rezerwat Przyrody Krajkowo

  1. Polecamy następnym razem uderzyć z innej strony. Zaparkować na parkingu obok pałacu w Rogalinie,następnie kierować się w dół obok tamtejszych domów. Za domami znajdziecie ścieżkę prowadząca niby donikąd 🙂 na końcu ścieżki mały,, mostek” a za nim piękny wolny teren 🙂 pozdrawiamy

Comments are closed.