Zaniemyśl to miejscowość położona na południe od Poznania przy trasie drogi wojewódzkiej 432 (łatwo dojechać kierując się na Kórnik, a potem w miejscowości Bnin uważnie wypatrywać drogowskazu na Zaniemyśl). Przez miejscowość prowadzi turystyczny szlak pieszy nr 186.

img_0149

Jest to miejscowość z historią. Wikipedia podaje, że pierwsze wzmianki o niej pochodzą z XIII wieku, a niektórzy mieszkańcy brali udział w powstaniu wielkopolskim. Prócz historycznej architektury sakralnej (dwa kościoły z XIX wieku – Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny i Kościół św. Wawrzyńca) jedną z głównych atrakcji jest tu jezioro Raczyńskie i znajdująca się na nim Wyspa Edwarda.

img_0137Nazwa wyspy pochodzi od imienia księcia Raczyńskiego, który był jednym z jej zarządców i zakończył tam swój żywot popełniając samobójstwo w iście książęcy sposób, mianowicie strzelając sobie w głowę z armaty. Aktualnie na wyspie znajduje się Centrum Turystyczno – Rekreacyjne z restauracją, miejscami noclegowymi oraz placem zabaw. Można się tam dostać promem.

img_0135Od strony Zaniemyśla wzdłuż brzegów jeziora Raczyńskiego prowadzi ścieżka spacerowa, która prowadzi aż do Ośrodka Wypoczynkowego „Niezamyśl”. Początkowo mieliśmy plan, żeby pójść nią w nadziei, że uda nam się okrążyć jezioro – niestety za ośrodkiem wychodzi się wprost na asfaltową drogę i spacer wzdłuż brzegu jest utrudniony. Za to tuż za drogą jest całkiem do rzeczy las i pola. Klucząc po ścieżkach znaleźliśmy już przy wyjściu z lasu od strony miejscowości pozostałości cmentarza żydowskiego.

img_0146

Myślę, że Zaniemyśl to ciekawe miejsce do odwiedzenia w sezonie bliższym ciepłu i słońcu, dlatego zapewne wrócimy tu wiosną lub latem.

Jeśli podobał Ci się ten wpis i chcesz wesprzeć nasze podróże: