Owińska to niewielka podpoznańska miejscowość w gminie czerwonak. Słynna w okolicy z uwagi na cenne zabytki architektury, jak barokowy zespół pocysterski czy znajdujący się tak pałac wraz z okazałym parkiem  – jednym z przyjemniejszych miejsc spacerowych. O wszystkich tych atrakcjach jeszcze Wam napiszemy, tym razem jednak wzięliśmy na cel stawy pozostałe po dawnej żwirowni.

Stawy mieszczą się na pograniczu Owińsk i Bolechówka, tuż na skraju Puszczy Zielonki. Pięć zbiorników wodnych podzielono na trzy podstrefy: A (zbiornik rekreacyjny), B (ujęcie wody) i C (zbiornik wędkarski). Strefa rekreacyjna to piaszczysta plaża (tzw. Akwen Tropicana). Jest tu wypożyczalnia sprzętu wodnego, pomost i boisko.

Jeśli ktoś chciałby się skusić na wędkowanie to warto zajrzeć na stronę Stowarzyszenia Rozwoju Rekreacji i Ochrony Środowiska w Czerwonaku – znajdziecie tam wszystkie niezbędna informacje dotyczące pozwoleń.

W przypadku, gdy podobnie, jak my wybieracie się tam z pupilem to warto pamiętać, że na terenie całego kompleksu obowiązuje regulamin. Zgodnie z nim możemy po terenie stawów spacerować z psem, ale wyłącznie, gdy ten jest na smyczy. Warto zwrócić uwagę także na obowiązujący tu zakaz kąpieli zwierząt.

Nie zmienia to jednak faktu, że okolice stawów, zwłaszcza obszar graniczący z lasem jest świetnym miejscem na ciekawy spacer. Nie jest to lokalizacja na ekstremalną wyprawę. Raczej na lekką, miłą i przyjemną przechadzkę. Szerokie leśne ścieżki, malownicze widoki. Warto przejść przebiegający w okolicy fragment niebieskiego szlaku turystycznego – poprowadzi Was w pobliże oczek wodnych porośniętych przy brzegu wysokimi trawami, które naprawdę niezwykle wyglądały w pełnym słońcu. Ciekawy bywa też kolor wody – lekko zielonkawy, zapewne wynikający z mieszkającego tam życia. Jeśli więc macie kilka wolnych chwil i macie ochotę pojechać za miasto, ale w całkiem cywilizowane miejsce – oto opcja.

 
Jeśli podobał Ci się ten wpis i chcesz wesprzeć nasze podróże: