Czasem potrzebna jest przestrzeń. Czasem potrzeba dalekiego horyzontu, żeby głębiej odetchnąć. Czasem trzeba pójść nad rzekę. Skusić się na spacer nad Wartą.

Nadwarciański Park Krajobrazowy to jeden z najcenniejszych ornitologicznie obszarów Europy. Wikipedia podaje, że jest jedną z siedmiu najbardziej wartościowych ostoi ptaków wodnych i błotnych w Polsce. Mieści się w obrębie czterech gmin: Pyzdry, Zagórów, Lądek i Rzgów, dokładną mapę Parku wraz z proponowanymi szlakami turystycznymi znajdziecie TU.

My naszą wyprawę rozpoczęliśmy w miejscowości Ciążeń. Jeśli jesteście turystami bez psa to warto zobaczyć mieszczący się we wsi zabytkowy pałac biskupi wraz z pawilonem, galerią i parkiem oraz kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela z XVI wieku, pierwotnie gotycki, później przebudowany w stylu barokowym.

IMG_8337

Jeśli jednak to, co ciekawi was najbardziej to niezwykła przyroda, to jadąc przez Ciążeń uważnie wypatrujcie drogowskazu wskazującego miejsce przeprawy promowej. IMG_8338Prom przewozi zarówno ludzi, jak i samochody. Od pana przewoźnika dowiedzieliśmy się, że przeprawa czynna jest do godziny 17:00 i jest bezpłatna.

Po przepłynięciu na drugą stronę wchodzicie w inny, niezwykły świat.

Widzieliśmy bociany. I żurawie. To jednak nie wszystko. Serwis Region Wielkopolska podaje, że „Ogółem na terenie Parku […] występuje 230 gatunków ptaków, z czego ponad 150 gatunków to ptaki lęgowe. Są to m.in.: bąk, bączek, gęś gęgawa, czajka, batalion, rybitwy białoczelna i czarna. Nie mniej liczne są gatunki przelotne, np. bielik, gągoł, nurogęś. Oprócz bogactwa ptaków występują tu również interesujące ssaki, z których na szczególną uwagę zasługują gatunki związane z terenami podmokłymi, m.in. bóbr, wydra i łoś.” Są też przepięknie kwitnące łąki. Pola. Rzeka. Zapomniane ruiny porzuconych domów, odzyskiwane przez naturę. Nic, tylko iść. Szlak trudno znaleźć, ale zawsze można pójść tam, gdzie nogi poniosą. Odważycie się?

IMG_8301

IMG_8276

IMG_8273


Przypominamy, że wszędzie tam, gdzie dzikie życie toczy się własnym rytmem, psy prowadzimy na smyczy lub lince.

Jeśli podobał Ci się ten wpis i chcesz wesprzeć nasze podróże:

4 thoughts on “Nadwarciański Park Krajobrazowy: Ciążeń

  1. Spędziłam w tym miejscu jedne z najlepszych z moich wakacji. Dwa tygodnie pod namiotem na łące wujka. Na około przyroda. Wydra okradająca nas z prowiant w nocy. To były czasy… Moje rodzinne okolice.

  2. Piękne miejsce znam każdy zakątek . Przeżyłem tam dwadziescia lat zawsze czekaliśmy na powrót tych ptaków które zwiastowały nadejscie wiosny. Piekne to były czasy.

Comments are closed.