Kania ruda to piękny ptak drapieżny, który w występuje w Wielkopolsce, został także uhonorowany ścieżką edukacyjną „Szlakiem Kani Rudej” biegnącą w okolicach Pniew (leśnictwo Dąbrowa). Jest to ptak, który gniazduje na skraju lasów w pobliżu pól i łąk, nieopodal rzek czy stawów. Tak się składa, że my także spacerowo najbardziej lubimy takie miejsca. Idealnie – prawda?

Jadąc drogą na Pniewy od strony Poznania zjeżdżacie w lewo kawałek przed miejscowością. Dojazd na początek trasy jest bardzo wygodny – kierując się dalej prosto drogą asfaltową w pewnym momencie po Waszej prawej stronie zobaczycie leśny parking, na którym można zostawić auto. Wychodząc z parkingu kierujcie się prosto. Po chwili asfalt się kończy i wchodzicie w las. I tu też po trochu zaczyna się problem.

Las jest piękny. Ścieżki zachęcające, ale… szlak mimo tego, że ma piękne logo to niestety generalnie oznaczony jest słabo. Bardzo łatwo się pogubić i nawet specjalna mapka szlaku niewiele pomaga. Dodatkowo – wydaje się, że nie jest to bardzo uczęszczane miejsce spacerowe, bo część dróg oznaczonych jako szlak było całkiem zarośniętych, momentami przedzieraliśmy się przez zwalone drzewa. Ostatecznie zdecydowaliśmy się pokluczyć po ścieżkach w poszukiwaniu znaków i tablic informacyjnych – poszło nam całkiem nieźle, bo znaleźliśmy naprawdę dużą część z nich. Nie zmienia to jednak faktu, że ta wycieczka przypominała bardziej podchody niż spacer. Niezależnie od tego – było pięknie. Drzewa, cieki wodne, torfowiska, łąki. Znajduje się tu także rezerwat Grądowy Las nad Mogilnicą. Tu jest po prostu wszystko. I jest piękne. Dlatego na pewno tu wrócimy, by lepiej spenetrować to miejsce, przejść cały szlak (co najmniej dwa razy – w wersji krótszej pięciokilometrowej oraz dłuższej – blisko dziesięciokilometrowej) i napawać się pięknem także w mniej zimnej porze roku.

Jeśli podobał Ci się ten wpis i chcesz wesprzeć nasze podróże: