Większość dobrej jakości akcesoriów dla psów kosztuje wcale niemało. Co jednak, gdy chcemy połączyć relatywnie niską cenę z naprawdę przyzwoitymi cechami produktu?

W takim wypadku warto wybrać się do sklepów sieci Decathlon.

W dziale „Myśliwstwo” zarówno w sklepach stacjonarnych (choć uwaga – nie wszystkich) oraz w sklepie internetowym znajdziemy obroże, smycze, legowiska, transportery, ba! nawet karmę dla psów.

My z całej oferty zgromadziliśmy cztery produkty: dwie obroże, smycz oraz lonżę (taśmę treningową). Wszystkie zakupiliśmy w tym samym czasie i testujemy w różnych okolicznościach od około pół roku. Czas podzielić się wrażeniami.


Obroża 100 SOLOGNAC

Prosta obroża z pojedynczej taśmy poliamidowej. Dostępna w kolorze khaki, czerwonym, szarym i pomarańczowym. Do wyboru mamy trzy rozmiary S (do 40 cm x 2 cm), M (55 cm x 2,5 cm) oraz L (70 cm x 3 cm). Do kwestii rozmiaru można jednak podejść dość swobodnie – jeśli chcemy szeroką obrożę na szczupłą szyję, to wystarczy dociąć do pożądanej długości i przypalić. Cena jest niewygórowana, wynosi 14,99 zł.

IMG_7715

Mila często nosiła tą obrożę minionego lata i w trakcie szkolenia. Jest wytrzymała, miękka i lekka, przez co bardzo wygodna. Zdecydowanie spełniła swoją rolę w czasie hasania po ogrodzie czy moczenia się w jeziorze dla ochłody (bardzo szybko schnie). Nie łapie mocno brudu. Mimo słonecznego lata i psich kąpieli oraz prania w pralce – nie wyblakła.

Sprzączka obroży jest lekka, plastikowa, ale bardzo wytrzymała. Nigdy nam się nie wypięła. Łatwo można też wyjąć pasek ze sprzączki i umieścić na nim dodatkowe akcesoria, np. adresówkę. Smycz możemy przymocować do dość masywnie wyglądającego metalowego D-ringa.

Biorąc pod uwagę proporcję jakość vs cena, moim zdaniem deklasuje obroże „basic” innych producentów.


Obroża 300 SOLOGNAC

Ciekawa propozycja z uwagi na tworzywo. Obroża zrobiona jest z czegoś, co na oko wygląda na parciany pasek zatopiony w plastiku. Mamy do wyboru cztery kolory (pomarańczowy, różowy, zielony i żółty) i dwa rozmiary (S/M – 60 cm x 2 cm – 20 dziurek oraz M/L 75 cm x 2,5 cm – 23 dziurki). Podobnie, jak w przypadku obroży z taśmy poliamidowej można ją przyciąć. Jest zapinana na sprzączkę.

IMG_7728

Największą zaletą tej obroży jest jej wodoodporność i wytrzymałość (aż tak ambitnie jej nie testowałyśmy, ale producent podaje, że wytrzymuje siłę 100 kg). Widoczne, odblaskowe kolory, są nie tylko estetyczne, ale mogą zwiększać bezpieczeństwo psa.

Z mojego punktu widzenia raczej nie jest to obroża spacerowa, bałabym się tego, jak plastik będzie reagował na temperaturę (na ile będzie się nagrzewał, czy w zimie nie będzie ziębił). Natomiast świetnie się sprawdza w czasie moczenia psa w wodzie (zarówno wanna, prysznic, wąż ogrodowy, jak i zbiorniki naturalne). Ani trochę nie łapie brudu. Nie trzeba jej prać, wystarczy spłukać.

Nie jest to must-have dla mojego psa, ale miło mieć. Dla wybitnie wodolubnych egzemplarzy na pewno się przyda.


 Smycz 100 SOLOGNAC

Stosunkowo krótka smycz z taśmy poliamidowej z możliwą regulacją. W ofercie są dwa rozmiary (S/M 90 do 150 cm x 2 cm oraz M/L 90 do 150 cm x 2,5 cm), w czterech kolorach (khaki, szara, czerwona i pomarańczowa).

IMG_7741

Taśma jest identyczna, jak w przypadku opisanej powyżej obroży 100 SOLOGNAC. Lekka, miękka, wytrzymała. Karabińczyk czarny, estetyczny, trwały.

Zabieramy ją wszędzie tam, gdzie pies powinien być blisko przewodnika lub będzie na smyczy przez krótki czas (np. w czasie podróży samochodem, na szybkie siku po drodze lub gdy wiem, że u celu i tak będzie biegać luzem). Używałyśmy jej z Milą intensywnie w trakcie szkolenia, co w praktyce oznacza, że smycz często była ciągnięta po ziemi (czytaj: trawie, piachu, błocie) – nie łapie mocno brudu. Schnie szybko. Dzielnie znosi pranie w pralce i słońce – kolor nie traci na intensywności.

Prosta. Skuteczna. Niedroga (cena: 19,99). Warto mieć.


Na koniec – największy hit. Lonża dla psa 10 metrów 100 SOLOGNAC.

lonża

źródło fotografii: http://www.decathlon.pl/lona-dla-psa-10-m-100-zielona-id_8308686.html

Lonża, czyli bardziej po ludzku: taśma treningowa. Przynajmniej tak my ją wykorzystujemy – do treningu na nie ogrodzonym terenie i na spacery, gdy potrzeba i można dać psu więcej luzu.

Jest wykonana z tej samej taśmy, co obroża 100 SOLOGNAC i smycz 100 SOLOGNAC. W odróżnieniu od nich występuje wyłącznie w kolorze khaki (zielonym). Długość 10 metrów z punktu widzenia moich potrzeb – idealna.

Miękka. Zmoczona, szybko schnie i nie łapie mocno brudu, o co bardzo łatwo przy tej długości. Zdarzało mi się ją wykorzystywać w wodzie, po czym wkładać do woreczka, żeby nie pobrudziła innych rzeczy w czasie transportu i wypakować w domu, po kilku godzinach. Była nadal lekko wilgotna, ale nie pachniała źle, dlatego skłonna jestem uwierzyć w zapewnienie, że nie gnije.

Brudzona, moczona, prana w pralce – nie blaknie.

Jest lekka. Na wodzie się wprawdzie utrzymuje średnio, ale w czasie spaceru nie czuć mocno jej ciężaru, przez co jest wygodna.

Nie tylko jakość jest tu warta docenienia. Taśma kosztuje 39,99 zł, czyli średnio połowę tego, co taśmy podobnej długości innych producentów.

Podsumowując: biorąc pod uwagę proporcję jakość vs cena, moim zdaniem jedyna słuszna taśma. Deklasuje pozostałe.


To co – idziecie na zakupy?