Park Cytadela to największy park Poznania. Granice Cytadeli, wyznaczają w przybliżeniu ulice Szelągowska, ulica Winogrady oraz Al. Armii „Poznań”. Według informacji zawartych w Wikipedii, został zbudowany w latach 1963-1970 na terenie dawnego Fortu Winiary, który był zasadniczym elementem twierdzy, jaką stał się Poznań podczas zaborów. Początkowo nadano mu nazwę: Park-Pomnik Braterstwa Broni i Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. W 1992 roku zmieniono nazwę na Park Cytadela. W 2008 roku park został uznany za pomnik historii.

DSCF2121W ocalałych częściach fortecy mieszczą się dwa muzea, oddziały Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu: Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii Poznań. Tutaj można zrobić sobie obowiązkową fotkę z czołgiem.

Na Cytadeli jest mnóstwo ciekawych miejsc, które można zobaczyć. Właściwie trudno sobie wręcz wyobrazić obejście ich wszystkich w czasie jednego spaceru… Z pewnością warto zerknąć na Pomnik Bohaterów (znajdziecie go od strony centrum miasta, na przedłużeniu Al. Niepodległości, skąd na Cytadelę prowadzą monumentalne schody), amfiteatr, zabytkowy dąb przy Cmentarzu Garnizonowym, Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami oraz rosarium (my zazwyczaj tutaj właśnie zaczynamy nasz spacer, bo parkujemy samochód w pobliżu Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 na ulicy za Cytadelą).

DSCF2129Jest tutaj także instalacja 112 rzeźb „Nierozpoznani” Magdaleny Abakanowicz, wykonana z okazji 750-lecia lokacji Poznania oraz rzeźby innych twórców, m.in: Michała Gąsienicy Szostaka, Jerzego Sobocińskiego, Józefa Murlewskiego, Juliana Boss-Gosławskiego (dokładną listę wraz z opisami znajdziecie na Wikipedii, TU, warto zajrzeć i uczynić spacer jeszcze ciekawszym).

Na terenie Parku znajdują się liczne cmentarze: Cmentarz parafii św. Wojciecha, Cmentarz Garnizonowy, wojenny Cmentarz Bohaterów Radzieckich, wojenny Cmentarz Wspólnoty Brytyjskiej, Cmentarz Bohaterów Polskich oraz relikty dawnego cmentarza tzw. starogarnizonowego, niemieckiego Cmentarza Honorowego (Ehrenfriedhof) oraz kwatera prawosławna tzw. Cmentarz Prawosławny. Na Cmentarzu Garnizonowym, liczącym ponad 1500 grobów, znajdują się mogiły wojskowych, a wśród nich powstańców styczniowych, wielkopolskich, żołnierzy z lat 1918-1920, generałów, kawalerów Virtuti Militari. Ofiary terroru hitlerowskiego i sowieckiego oraz Cytadelowcy znajdują się na Cmentarzu Bohaterów Polskich. Są też tutaj zbiorowe mogiły z pomnikami nagrobnymi jeńców rosyjskich i francuskich. Cmentarz Wspólnoty Brytyjskiej jest miejscem spoczynku m.in. 48 uczestników tzw. Wielkiej Ucieczki, wśród nich Polaków.

DSCF2043Patrząc na Cytadelę z bardziej psiej perspektywy to mamy tu do dyspozycji rozległe trawniki i część Parku, gdzie można legalnie chodzić bez smyczy (mapka TU, w praktyce jednak w każdej części parku spotkacie ludzi puszczających psy luzem). Są latarnie, więc i po zmroku jest fajnie. Jest gdzie wyrzucić kupę. Jest gdzie usiąść, są ławeczki. DSCF2066Są też kulturalne wyasfaltowane ścieżki dla właścicieli, wygodne zwłaszcza przy kiepskiej pogodzie, albo gdy po prostu nie mamy ochoty na przełaj. Chociaż jeśli zapuścimy się na mniej uczęszczane fragmenty Parku to można poczuć lekki posmak przygody.

Przyznam, że jest to moje ulubione miejsce do spacerowania, gdy mam ochotę pochodzić z Milą dłużej, a nie mam czasu lub ochoty jechać na kilka godzin w las. Łatwo tu też znaleźć bardziej intymne miejsce wśród zieleni i poćwiczyć sobie w terenie stare i nowe komendy.

Większość poznańskich psiarzy zna i docenia Cytadelę – wiedzą, że warto. Tym, którzy chcą odwiedzić Poznań ze swoim psem – bardzo polecam.

 


Opracowano na podstawie:
informacji o Cytadeli na stronie miasta Poznania http://www.poznan.pl/mim/turystyka/parki,poi,3338/park-cytadela,51946.html
informacji o Cytadeli z Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Cytadela

Jeśli podobał Ci się ten wpis i chcesz wesprzeć nasze podróże:

1 thought on “Park Cytadela

  1. Uwielbiamy z Ogim odwiedzać Cytadelę. Wygląda cudownie skąpana w barwach jesieni. Zawsze można tam spotkać przyjaznych psiarzy i kompana do zabawy.

Comments are closed.