Idealny spacer to taki, na którym nie tylko pies, ale i ludzie mają fajnie. Jeśli szukacie miejsca na takie wyjście to dobrym pomysłem może być rezerwat Meteoryt Morasko.

DSCF2904Znajduje się on w północnej części Poznania, na Morasku i graniczy bezpośrednio z miejscowością Suchy Las. Najwygodniej się tam dostać jadąc ulicą Meteorytową – w pewnym momencie zobaczycie parking leśny – tu można bezpiecznie zostawić samochód.

Prawdziwy początek wycieczki czeka na Was po drugiej stronie ulicy, przy pamiąkowym Głazie Jaśkowiaka. DSCF2908Tam też znajdziecie tablicę informacyjną opisującą przebieg pobliskiego fragmentu żółtego szlaku, tzw. szlaku meteorytów, który poprowadzi Was do kraterów i dalej na Górę Moraską (najwyższe wzniesienie na terenie miasta, skąd można podziwiać panoramę Poznania).

Kratery, znajdujące się na terenie rezerwatu, powstały w wyniku upadku meteorytu Morasko ok. 5 tys. lat temu, z czego największy ma ok. 90 metrów średnicy i 11,5 m głębokości. Warto zajrzeć do wpisu na Wikipedii, lub uważnie czytać plansze informacyjne, które napotkacie po drodze, jeśli chcecie wiedzieć więcej.

Spaceruje się tu ciekawie. Teren bardzo zróżnicowany – miejscami dość ostre podejścia i niektóre wąskie ścieżki pozwalają poczuć się trochę, jak na wyprawie w góry. Niestety, w warunkach, w których my się tu wybraliśmy, zimą, bywało ciężko z uwagi na oblodzenie trasy – z tego też powodu nie dotarliśmy do Góry Moraskiej, czyli ostatecznego celu wyprawy. Nadrobimy to na pewno wiosną. Wiemy, że warto!

DSCF2928

Jeśli podobał Ci się ten wpis i chcesz wesprzeć nasze podróże: