Lasek Marceliński to las komunalny miasta Poznania, graniczący z kilkoma dzielnicami: Marcelinem, Junikowem, Wydmami, Osiedlem Bajkowym i Edwardowem. Do terenów Lasku przylegają m.in. od północy Fort VIIa (Strotha) i od wschodu Stadion Miejski, na którym swoje mecze rozgrywa Lech Poznań.

Lasek powstał w drodze zalesień gruntów porolnych w latach 1940. i 1950. Znajdują się tutaj liczne ścieżki spacerowe, szlak rowerowy, szlaki konne. Bardzo blisko opisanego przez nas wybiegu dla psów zlokalizowany jest plac zabaw dla dzieci i górka saneczkowa. Ciekawostka z wikipedii: górka powstała na terenie dawnego wysypiska śmieci z lat 40., które zaaranżowano w dawnej kopalni piasku.

Jest tutaj także ścieżka przyrodniczo leśna wzdłuż której ustawione są tablice, informujące o lokalnej faunie i florze. Całość ścieżki podzielona jest na dwa warianty: dłuższy (2,9 km), krótszy (2,1 km). Można je wykorzystać, jako trasy biegowe, lub jako pomysł na spacer z psem.

I trzeba przyznać, że po Marcelinku spaceruje się z psem bardzo komfortowo. Ścieżki są wyraźne zaznaczone, niektóre szersze, inne wąskie. Przy głównych duktach mamy co kilkanaście metrów ławeczki, przy których stoją kosze na śmieci. Jest gdzie odpocząć, jest gdzie wyrzucić kupę. Są nawet daszki (dwa na cały Lasek, ale liczą się chęci…), pod którymi można się schować przed deszczem.

Z dodatkowych atrakcji to blisko sąsiadujących z Laskiem Rodzinnych Ogródków Działkowych przy ul. Strzegomskiej, znajduje się bezimienny stawek, na którym można spotkać kaczki, a w zachodniej części przepływa Strumień Junikowski.

Dla niektórych wadą może być konieczność prowadzenia psa na uwięzi. Za brak smyczy można dostać tu mandat. Jako, że bywamy w Marcelinku regularnie możemy zaświadczyć, że panowie ze Straży Miejskiej także odbywają tu spacery w ramach obowiązków służbowych 😉

Jeśli podobał Ci się ten wpis i chcesz wesprzeć nasze podróże: