Wędrowanie wciąga. Im bardziej się przyglądamy, tym bardziej okazuje się, że tuż za płotem jest mnóstwo ciekawych miejsc.
Zachęceni opisami w sieci i niesamowitymi zdjęciami postanowiliśmy się wybrać do rezerwatu Bagno Chlebowo (obszar Natura 2000). Jest to torfowiskowy rezerwat przyrody położony w gminie Ryczywół, w niewielkiej odległości od Obornik. Znajduje się na terenie Puszczy Noteckiej, w pobliżu szosy z Obornik do Wałcza, w południowej stronie wsi Chlebowo. Trzeba dojechać do miejscowości Lipa Nowa (tu będzie po lewej stronie drogi drogowskaz kierujący do torfowisk) i dalej przez Lipę, dojeżdża się do Chlebowa – do samej wsi dociera się już drogą gruntową, leśną, tablicę informującą o wjeździe do miejscowości też zobaczycie pośrodku lasu. Nigdzie niestety nie znajdziecie parkingu leśnego. Można zostawić auto w Chlebowie, bo do rezerwatu i tak trzeba dojść pieszo. Warto się tu wspomóc mapą, bo niestety Bagna nie są częścią wyznaczonego szlaku turystycznego i nie ma możliwości przyjemnego i łatwego podążania za oznaczeniami.
Wbrew informacji zawartej na stronie gminy Ryczywół nie jest to miejsce dobre na rodzinny spacer. Na pewno nie w czasie, gdy my tu byliśmy, czyli w okresie letnim. Ścieżki są pozarastane, najprawdopodobniej są rzadko uczęszczane – niekiedy z uwagi na roślinność trudno się dostać bliżej torfianek lub spacerować między nimi.
Miejscami trasa była wysypana fragmentami potłuczonych cegieł, zapewne w celu utwardzenia drogi. Było też sporo gryzących owadów. Długie spodnie i dobre, trekingowe buty to coś, co warto tu zabrać.
Generalnie wydaje się, że wczesną wiosną lub jesienią to lepszy czas na taką wycieczkę. Wg informacji ze strony gminy „najlepszą porą na odwiedziny rezerwatu jest przełom maja i czerwca. Wówczas przypada moment kwitnienia bagna zwyczajnego, pokrywającego teren kobiercem białych kwiatów”. Ewidentnie spóźniliśmy się, ale miejsce jest na tyle urokliwe, że nawet wśród gąszczu można dostrzec jego potencjał. Na pewno przyjedziemy tu jeszcze raz.
Uwaga: Bezpieczniej nie puszczać tutaj psa luzem – ziemia w pobliżu torfianek potrafi być grząska i zapadająca się, jest ryzyko, że zwierzak wpadnie i będzie go trudno wydostać. Przy przechodzeniu przy brzegu stawów warto dodatkowo trzymać linkę dość krótko, bo niektórych amatorów kąpieli może kusić.
Jeśli podobał Ci się ten wpis i chcesz wesprzeć nasze podróże: