Niesamowite ile przepięknych miejsc jest wokół. Niepojęte, że o wielu z nich nie miałabym pojęcia, gdyby nie nasze „psie” wycieczki. Pewnie, żadnego z nich bym nie odwiedziła… Na pewno nie wpadłabym, żeby odwiedzić Kamionnę i byłoby czego żałować.
Kamionna to niewielka wieś w powiecie międzychodzkim, przy drodze krajowej 24 (dawnej trasie na Berlin). Jej początki sięgają XIII wieku i tą historię widać na każdym kroku. Choć wygląda niepozornie, jest miejscowością o sporej historii. W czasie Powstania Wielkopolskiego toczyły się tu walki. Przez Kamionnę prowadził w przeszłości gościniec berliński. Przez kilka wieków, do końcówki XIX w., ta wieś miała status miasta. Zresztą do dnia dzisiejszego zachował się zwarty, małomiasteczkowy układ przestrzenny z kwadratowym rynkiem i wychodzącymi z niego prostopadle ulicami.
Jadąc od strony Poznania, na wysokości Domu Kultury w Kamionnej, skręćcie w lewo. Na końcu drogi znajdziecie dwa ważne miejsca. Pierwsze to parking. Drugie, o wiele istotniejsze, to zabytkowy, gotycki kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny – jeden z najcenniejszych zabytków tego typu w Wielkopolsce. Ponoć w jego ścianach do dziś tkwią wmurowane kule armatnie z czasów potopu szwedzkiego. Kościoła nie zwiedzicie w środku, będąc z psem, ale zapewniam Was, że z zewnątrz także robi wrażenie. Zwłaszcza, jeśli, podążając czerwonym szlakiem, zejdziecie w dół ze sporego wzniesienia (uwaga: jest naprawdę stromo), na którym stoi i zobaczycie go z dołu.
Idąc dalej ulicą Dolną szukajcie znaków czerwonego szlaku. Poprowadzą Was. Początkowo droga wiedzie przez wieś, wzdłuż wyłożonej poz-brukiem ulicy, potem droga prowadzi przez las, by wśród pól i łąk stać się drogą polną. Trzeba uważać na tym odcinku, bo może się zdarzyć, że minie Was samochód. Warto także trzymać psa na smyczy lub lince, bo na okolicznych łąkach można spotkać lokalnych mieszkańców.
Rezerwat Dolina Kamionki, który był celem naszej wyprawy, to miejsce niezwykle urokliwe. Zarośnięte ścieżki, miejscami nawet te, którymi prowadzi szlak, świadczą o tym, że rzadko docierają tu turyści.
Lasy Doliny Kamionki to głownie grądy i olsy. Znajdziecie też wiele okazałych buków. Runo leśne sprawia tu miłe niespodzianki. Udało nam się wśród roślin dojrzeć m.in. owocujące krzewy malin. Idąc wzdłuż szlaku w pewnym momencie natraficie na wybrukowaną drogę, która zaprowadzi Was do miejscowości Mnichy. Stąd powoli wracaliśmy do samochodu.
Droga z Poznania do Kamionnej zajmuje około godziny. Warto ją przebyć, by dotknąć trochę historii i cieszyć się niesamowitą przyrodą. Polecamy!
Jeśli podobał Ci się ten wpis i chcesz wesprzeć nasze podróże:
Witam! Podoba mi się jak opisujesz swoje wycieczki w teren. Robisz piękne zdjęcia. Odnośnie Miasta Kamionna… kilka m-cy temu dorysowałem w OSM kilka szczegółów w tym Mieście https://www.openstreetmap.org/#map=16/52.5642/15.9564 Miasto i okolica piękne i dzikie. Jeżeli masz chęci czas może podzielisz się przebytymi szlakami, odwiedzonymi miejscami ze społecznością zaznaczając je na mapie OSM. Z tego miejsca np: jest piękny widok na dolinę Kamionnej https://www.openstreetmap.org/node/4480979598#map=19/52.56089/15.96584 Czekam na na kolejne opisy waszych przygód. Pozdrawiam.
Super 🙂 Dzięki za miłe słowa i link 🙂